Актуално

Ендометриоза и безплодие

12.07.2024

В новия епизод на подкаста „Забременяването – мисията (не)възможна“, посветен на лечението на безплодието, се фокусираме върху ендометриозата. На водещата Ева Павлина гостува д-р Силвия Оручева, лекар специалист в Отделението по оперативна гинекология и тазова хирургия на Болница ВИТА.

Според статистиката, около 10% от жените в репродуктивна възраст, включително млади момичета, се нуждаят от лечение на това заболяване, което причинява инфертилитет. В медицинската практика има данни за спонтанна бременност при тежки форми, както и безплодие при леки. Специалистите не са единодушни относно причините за възникване на болестта, а симптомите и развитието й са специфични при всяка пациентка.

Приблизително 176 милиона жени по света имат ендометриоза, включително възникнала още в пубертета. Често минават между 5 и 10 години от първите симптоми на заболяването до поставянето на диагноза, тъй като тя се потвърждава оперативно - след взимане на хистологична проба в болнична среда. По време на преглед с ехограф или ЯМР може да се установи наличие на ендометриозни кисти, както и ендометриозни възли, причинени от заболяването.

Ендометриозата обикновено засяга яйчниците, матката, маточните тръби и перитонеума в малкия таз, но може да причини изменения на дебело черво, пикочен мехур и пикочопороводи. Най-честите симптоми са: болки в тазовата област, особено по време на менструация, хронична умора, болка по време на (или след) сексуален контакт, смущения при уриниране, подувания на корема, хранителна непоносимост, промени в теглото и др.

Много често при консултация с репродуктивен специалист се установява, че причина за безплодието на двойката е нелекувана ендометриоза при жената – нарушена е проходимостта на маточните тръби, което затруднява процеса на имплантиране на яйцеклетката. При някои пациентки се установят възпалителни и имунологични промени, причинени също от това заболяване. Възможна е фиброза, образуване на сраствания, стомашно-чревна дисфункция.

Болестта има четири стадия на развитие - от образуване на малки лезии или огнища до много дълбоки огнища и плътни сраствания, кисти на единия или на двата яйчника. Лечението, което се прилага, всъщност не лекува ендометриоза, а повлиява симптомите и последствията от нея. Има медикаментозен и оперативен метод, а често се прилагат в комбинация. Препоръчва се на пациентките да спазват хранителен режим и да се избягва стреса.

В този епизод на подкаста на ВИТА „Забременяването – мисията (не)възможна“ ще намерите отговори на въпроси, свързани с ендометриозата - едно от най-разпространените заболявания, причиняващо безплодие.

В Ендоскопския сектор в Болница ВИТА се извършват лапароскопски (безкръвни) операции при ендометриоза, стерилитет, миома и др., както и диагностични и оперативни хистероскопии при ендометриални полипи, миомни възли, септуми и др.

В Отделението по Оперативна гинекология и тазова хирургия  се прилага златният стандарт за оперативно отстраняване по лапароскопски път на ендометриозните кисти и последващо медикаментозно лечение с препарати, блокиращи менструалния цикъл, като при този метод рискът от рецидиви на ендометриозата е най-малък.

Всички публикации

Имате въпрос? Ще се радваме да Ви отговорим!

Изпрати запитване

Контакти

София 1407
ВИТА БАЗА 2 - ул. Филип Кутев №10
Телефони: +359882060433, 02 45 22 141
Е-mail: [email protected]