Оплождане ин витро (на латински: in vitro = в стъкло), често наричано "в епруветка", е сливане на сперматозоид и яйцеклетка извън организма на жената. Оттук произлиза популярното название „Бебе в епруветка”.
При обикновеното ин витро оплождане в средата за култивиране на всяка яйцеклетка се поставят много сперматозоиди (средно 100 000 на яйцеклетка), като целта е един от тях да проникне в яйцеклетката и да я оплоди, докато при ИКСИ ембриологът инжектира един единствен сперматозоид директно в цитоплазмата на яйцеклетката.
Разликата между ИКСИ и класическо ин витро е само в ембриологичните процедури. Проследяването, стимулацията и манипулациите, извършвани на пациентката, са едни и същи.
Първата стъпка при лечението на стерилитета представлява една пълна гама от изследвания на двамата партньори. В зависимост от резултатите и след консултация с лекуващия екип, се определя какви лечебни методи са най-подходящи за всеки конкретен случай.
Успеваемостта при ин витро е между 20 и 30%, така че повтаряне на процедурата се налага често. Няма конкретен отговор колко пъти може да бъде правено това, но се смята, че до 3-4 пъти е разумно.
Много е индивидуално и зависи от приложената стимулация и степента на яйчниковия отговор на нея. Трябва да минат поне 3-4 нормални менструални цикъла, за да се възстановят яйчниците. Разумно е да не се извършват повече от две яйчникови стимулации годишно.
Първоначалните изследвания и диагностиката на стерилитета най-често траят около два месеца. Самата яйчникова стимулация, в зависимост от това дали се прилага къс или дълъг протокол, трае между 2 и 5 седмици, като това е индивидуално за всяка жена. Ембриотрансферът се извършва между 2 и 5 дни след фоликуларната пункция по преценка на биолога и лекуващия лекар.
Съществуват съвременни тестове, които показват наличие на бременност още 12-13 дни след ембриотрансфера. Ние препоръчваме първият тест да се извърши на 17-ия ден от ембриотрансфера, а първият ултразвуков преглед за визуализиране на бременността - на 21-ия ден.
Според съществуващата наредба за асистираната репродукция максималният срок е 5 години.
Принципът е същият, както при повтаряне на ин витро процедурата - 3-4 нормални менструални цикъла.
Препоръчваме полово въздържание от 3 - 5 дни, през които мъжът не трябва да е употребявал алкохол и наркотични вещества, както и да не е боледувал с висока температура и да не е приемал антибиотици. Ако приема системно някакви медикаменти е необходимо да съобщи за тях на лекуващия лекар и ембриолога.
Всички необходими прегледи и изследвания ще бъдат обсъдени и назначени при Вашето първо и последващи посещения в нашия инвитро център, след консултация с нашите специалисти.
Добре е да носите медицинска документация, ако имате такава от предходни прегледи, изследвания и проведено лечение, както във връзка с инфертилитета, така и с други придружаващи заболявания, ако има такива.
Фоликуларната пункция се извършва в специално оборудвана за целта стерилна операционна зала, в която поради необходимостта от стриктен контрол на микробната средата не се допускат външни лица.
В залата за почивка на пациентката след фоликуларната пункция се допуска максимум по един придружител, след предварително съгласуване с лекуващия лекар, когато състоянието на жената позволява това.
Едно денонощие след ембриотрансфера можете да се върнете към своя нормален ритъм на живот. Препоръчваме Ви да избягвате големи натоварвания и стрес след процедурата.
Да. Инвитро центърът има сключен договор с „Център за Асистирана репродукция“, което е доказателство за високите стандарти за работа при нас. Договорът се подновява за всяка календарна година въз основа на определени критерии и постигната в предходната година успеваемост. От създаването си до момента „Вита ин витро център“ си сътрудничи с ЦАР без прекъсване.
Изследванията ще бъдат назначени и за двамата партньори след проведена консултация при специалистите от Вита Ин Витро център.
Стандартните първоначални изследвания при жената включват: разширени хормонални изследвания; вирусологични изследвания; тестове за полово преносими инфекции; изследване на цитонамазка от маточната шийка; ултразвуков преглед за оценка състоянието на матката, маточната кухина, маточните тръби и яйчниците и установяване на евентуални болестни изменения (ендометриоза, миоми, полипи и др.); тест за проходимост на маточните тръби; при необходимост изследване на имунологичните показатели като NK-клетки, ANA, Антифосфолипидни антитела и хемостазиологичния статус (изследване за вродени тромбофилии); препоръчителни са и профилактичен общ преглед с кръвни изследвания; ултразвуково изследване на млечни жлези.
При мъжа – разширена спермограма, въз основа на която могат да бъдат назначени допълнителни тестове; микробиологично изследване на еякулат.
Имате въпрос? Ще се радваме да Ви отговорим!
Изпрати запитванеКонтакти
София 1407
ВИТА БАЗА 2 - ул. Филип Кутев №10
Телефони: +359882060433, 02 45 22 141
Е-mail: [email protected]